Is the Price Right? – Understanding the Cost of Hemp

So, you’re scanning through the hemp market in search of the next best CBD product to add to your stash. But while the vast selection of products might be overwhelming enough, you come to find that the broad spectrum of prices also makes it tough to choose. Why are hemp products so randomly priced?

While some people might say it’s all about branding, there’s a lot to learn about a product and a brand by simply taking the time to consider their prices. Find out more about the cost of hemp products and how you might be able to find better products by simply checking the tag.

What Contributes to the Cost of Hemp?

There’s a lot that goes into the process of developing hemp-derived and infused product. And the wild prices you see can actually lend clue to the kind of tedious care (or lack thereof) that a brand puts into producing their offers.

Raw Material

The first thing you need to consider is the price of the raw material itself. Hemp seeds are pretty cheap if you think about price per unit. These days, retail prices for hemp seeds can range anywhere from $1 to $0.5 per piece. Of course, wholesale prices are much cheaper, but it’s also worth considering the quality of the seed being used.

CBD hemp seeds from rarer hemp strains tend to sell for higher prices, and the same goes for strains that have been proven to yield more flower with more potent chemistry. And when you consider the cost of filling up acres of land with seed, then you can see how the cost of hemp seeds can significantly compound the price of the final product.

For hemp brands like Industrial Hemp Farms that grow their own hemp flower, there’s the added expense of maintenance. With salaries, equipment, facilities, and repairs to consider, hemp vendors with their own farms tend to price their products above the average price.

That’s also why some vendors have taken the cheaper route. Instead of growing their own hemp, majority of vendors simply buy hemp product from industrial hemp farms. This doesn’t only eliminate the cost of salaries and maintenance, but also lets them price their products much lower.

Processing

The way that the raw material is processed also contributes heavily to the cost of the final product. Many vendors partner up with labs that specialize in hemp chemistry extraction, working to derive the most potent extract possible to give their products an edge.

There are some vendors that go the extra mile by using newer technologies that allegedly speed up the absorption of the resulting extract, among other things. Of course, these claims typically come with much more expensive prices, but there’s really no way to tell how true the statements are unless you give the products a try.

Similarly, you’ll notice that products using traditional extraction methods come at more affordable prices. And while they might not be able to brag about using the latest and greatest technologies, these products tout all-organic benefits and untouched chemistry that brings you as close to nature as possible.

Branding

Then of course, there’s branding. Giving products an identity, branding plays a pivotal role in establishing a solid reputation amid thousands of other vendors. Most buyers are inclined to buy from vendors with a more reputable personality, or from brands that exude characteristics and qualities that are more attuned to a buyer’s personal standards.

Needless to say, the look of a product also works to draw in consumers. And by investing in the entire branding process, vendors put themselves at an advantage right off the bat. Sometimes, buyers make decisions based on packaging alone, which means that it really does pay to consider the aesthetics.

Again, there are ways that some vendors can shave off the cost of having to pay for expensive digital artists and graphic designers, and that’s through white label services. These days, it’s not hard to find hemp product manufacturers that offer ready made formulations like oils, gummies, and the entire range of hemp products for incredibly low prices to wholesale buyers.

And to sweeten the pot, these services also provide white labeling which essentially lets you get their products without any labels, logos, or brands. They’ll even design your packaging for you for just a small added cost. At the end of the transaction, you get a bulk of hemp products with your name and logo, ready to be sold to your eager consumer base.

A Word on Biomass

You really can’t talk about the cost of hemp product manufacturing without talking about biomass. When a hemp plant is fully grown, manufacturers take what’s called the ‘colas’ or the ‘bud’, which is essentially the hemp flower. This part of the plant contains the most potent chemistry, and produces the highest quality extract.

Everything that’s left behind is called ‘biomass’. While some farms discard biomass, others grind it all together and sell it for significantly lower prices than the high quality colas. This is what low cost vendors purchase and process in order to produce their line-up.

The thing about biomass however is that it only contains a fraction of the plant’s chemistry. For example, if the colas can have a potency of 25%, biomass can contain as little as 5%. This means that products using biomass can be cheaper, but will also produce much less palpable effects over a shorter duration.

Summing It All Up

There’s a lot more that goes into prices than what you see. From hemp seed to sale, there are a number of factors that contribute to the cost of the final product. And as a buyer, you might be able to tell more about the quality of a specific formulation depending on its price tag.

As a general rule, if the prices are too good to be true, they probably are. Steer clear of prices that are way below market value and make sure you read up on your chosen vendor to fully understand the kind of care that goes into their production process. This way, you can get your hands on high quality CBD hemp flower and other products that use nothing short of the finest raw materials.